Take a fresh look at your lifestyle.

تعبیر خواب – تفسیر و معنی دقیق خواب ها

1 2,021

تعبیر خواب شما چیست؟

این سوالی ست که سعی کردیم در این مطلب به آن پاسخ دهیم و به بررسی و تفسیر دقیق خواب هایی که ممکن است همه‌ی ما دیده باشیم و همیشه پرسیدیم “تعبیرش چیه؟” پرداخته ایم.

انواع خواب‌ها کدامند؟

 1. بعضی خواب‌ها از افکار و تخیلات انسان در بیداری منشأ می‌گیرند؛ به عبارتی فرد به هر چه در روز فکر کرده، در شب هم همان را خواب می‌بیند.
 2. بعضی خواب‌ها نتیجه غلبه مزاج در انسان هستند. به طور مثال افراد با مزاج گرم، بیشتر اوقات خواب آتش، حمام و… را می‌بینند.
 3. خواب‌های ناشی از وسوسه شیطانی، خواب‌های ناراحت کننده.
 4. تعدادی از خواب‌ها از سوی خداوند بوده و خواب‌هایی شایسته و صادق هستند که یا به فرد بشارت امر خیری می‌دهند و یا او را راهنمایی و هدایت می‌کنند. به این خواب‌ها رویاهای صادقه هم گفته می‌شود.
 5. خواب‌هایی که به وضع خوابیدن انسان بستگی دارند. مانند خواب انسان جنب، خواب اول شب، خواب کسی که زیاد خوابیده یا زیاد غذا خورده و…

خواب‌های دسته اول، دوم و پنجم تعبیری ندارند، تنها دسته چهارم قابل تعبیر هستند و می‌شود به آن‌ها اعتنا کرد.
خواب‌های دسته چهارم دو نوع هستند. بعضی از آن‌ها به قدری واضح و روشن هستند که به تعبیر نیازی ندارند؛ انسان موضوعی را خواب می‌بیند که در بیداری هم همان اتفاق می‌افتد. اما بعضی خواب‌ها واضح نیستند و نیاز به تعبیر دارند. چگونه باید این خواب‌ها را تعبیر کرد؟ تنها کسی که علم تعبیر خواب را داشته باشد می‌تواند این کار را انجام دهد. نمی‌توان در این زمینه به هر کسی اعتماد کرد.

تعبیر خواب های معتبر و مشهور

تعبیر خواب امام صادق: امام صادق، امام ششم از ائمه مذهب شیعه است. عمر آن حضرت ۶۵ سال بوده که در سن ۳۱ سالگی به امامت رسیدند و به مدت ۳۴ سال امامت کردند. شواهد فراوانى در مورد شخصیت علمى آن حضرت وجود دارد. ایشان در میان اهل سنت، از نظر روایت حدیث، فقاهت و افتاء، دارای موقعیت ویژه‌ای است.

تعبیر خواب دانیال نبی: دانیال نبی از قبیله یهودا است، تبارش به پسر چهارم از همسر اول یعقوب بر می‌گردد. او پس از فتح بابل به دست کوروش، به شوش مهاجرت کرد و در سن ۸۳ سالگی در همان جا از دنیا رفت. پیکرش را بعد از مومیایی کردن، در شرق رودخانه شاوور (شاه هور، شاهپور) به خاک سپردند. امروزه شهر شوش میزبان زائران و گردشگران بسیاری است که برای بازدید از مقبره ایشان به آنجا سفر می‌کنند. “کتاب دانیال” به زبان عبری در ۱۲ فصل شامل خاطرات، رویاها و خواب‌های دانیال نبی است. در این کتاب به ظهور منجی آخرالزمان اشاره شده که یکی از نکات جالب توجه آن است.

اختلافی در مورد علم تعبیر خواب دانیال وجود ندارد. هر چند کتاب مستقلی از او در این زمینه به جا نمانده، اما تقریبا مسلمانان در تمام کتاب‌هایی که در مورد تعبیر خواب نوشته‌اند، به تعابیر دانیال نبی نیز اشاره کرده‌اند. گفته می‌شود کتاب تعبیر خواب او به زبان عبری بوده که در دوره عباسیان به عربی ترجمه شده است. علاوه بر تعبیر خواب، مورخان مواردی از قضاوت‌های ممتاز این پیامبر را هم به ثبت رسانده‌اند.
[addthis tool=”addthis_relatedposts_inline”]
تعبیر خواب ابن سیرین: یکی از مشاهیر اهل علم و ادب، محمد بن سیرین بصری است. او به واسطه تعبیر خواب در جامعه شهرت بسیاری داشت و مردم برای تعبیر خواب‌های خود به او مراجعه می‌کردند که در این مورد داستان‌هایی از او نقل شده است. شغل او بزازی بوده و از تابعین مشهور است (تابعین به افرادی گفته می‌شود که پیامبر اسلام را ندیده ولی با اصحاب او معاشرت داشته‌اند).

تفاوت تعبیر خواب مرد و زن

حتما جمله «خواب زن چپه» را شنیده‌اید! اتفاقا خواب زن اصلا چپ نیست بلکه این عبارت تحریف و برداشتی اشتباه از جمله «خواب ظن چپه» است.

“ظن” به معنای توهم، گمان بردن و شک کردن است و “خواب ظن” هم خوابی است که بر مبنای توهم، شک و گمان شکل می‌گیرد؛ اصولاً این نوع خواب بر اساس موارد زیر صورت می‌گیرد:

• وقتی چیزی ذهن ما را به خود مشغول کرده باشد

• اگر طی روز با موضوعی زیاد سر و کار داشته باشیم

• چنانچه موضوع حل نشده‌ای داشته باشیم

همه مواردی که به آن‌ها اشاره شد، بخشی از ناخودآگاه ما را به خود اختصاص می‌دهند که در خواب و رویاهای ما خودشان را نشان می‌دهند، به این خواب‌ها که معمولا بی اعتبار و غیر قابل اعتماد هستند، “خواب ظن” گفته می‌شود. در واقع مردم بدون آگاهی از نگارش ظن (به اشتباه زن) و عدم آگاهی از معنی و واقعیت آن، این جمله را مدام تکرار کرده‌اند اما به تأثیر روحی و روانی آن هیچ توجهی نمی‌کنند. به هر حال، تفاوتی در تعبیر خواب زن و مرد وجود ندارد.

زمانبندی تعبیر خواب ها

بر حسب ساعت:

 • تعبیر خواب بین ساعت ۶-۱۰ شب:

رؤیا نزدیک مغرب درست نیست و تعبیر ندارد، زیرا از پری شکم است تا یک سوم از شب هم بی تعبیر است.

 • تعبیر خواب بین ساعت ۱۰ شب تا ۲ صبح:

در نیمه شب اگر خواب بین دچار امتلاء نباشد ، خواب از یک سال تا ۵۰ سال تعبیر می شود.

 • تعبیر خواب بین ساعت ۲ صبح تا ۴/۵ صبح:

ساعت ۲ صبح تا ۴/۵  صبح در یک سوم آخر شب خواب صحیح است و از ۱۵ روز تا دو ماه و تا یک سال تعبیر می شود.

 • تعبیر خواب بین ساعت ۴/۵ صبح:

ساعت ۴/۵ صبح در سپیده دم از یک هفته تا یک ماه تعبیر می شود.

 • تعبیر خواب بین ۴/۵ تا ۶ صبح:

ساعت ۴/۵ تا ۶ صبح پس از سپیده دم از یک روز تا یک هفته تعبیر می شود.

 • تعبیر خواب بین ساعت ۶ صبح:

ساعت ۶ صبح در بر آمدن خورشید همان روز تعبیر شود.

 • تعبیر خواب بین ساعت ۱۰ صبح:

ساعت ۱۰ صبح تا ۱۵ روز و در هنگام اذان ظهر تا یکی ۲ روز بعد تعبیر می شود.

تعبیر شدن خواب‌ها بر حسب روز های ماه شمسی:

علامه خلیل ظاهری به نقل از امام محمّدبن‌سیرین:
زمان تحقّق تعبیر خواب به اعتبار زمان دیدن خواب نیز متفاوت است، به‌طور مثال:

 • خوابی که در زمان ابتدایی شب دیده شود، حداقل بیست سال بعد تعبیر آن ظاهر می‌شود.
 • خوابی که در آخر شب دیده شود، تقریباً تعبیر آن زود ظاهر می‌شود.
 • خوابی که بعد از طلوع فجر دیده شود، تعبیر آن طی یک ماه به وقوع می‌پیوندد.

در روایت ازسلمان فارسی (ره):

روز ۶ ام ماه : بعد از یک یا دو روز تعبیر می شود.

روز ۹ ام ماه : همان روز تعبیرش ظاهر می شود.

روز ۱۱ ام ماه شمسی : بعد از ۲۰ روز.

روز ۱۳ ام ماه : بعد از ۹ روز تعبیر می شود.

در روز ۱۴ ام ماه بعد از ۲۶ روز.

در روز ۱۵ ام ماه : بعد از ۳ روز.

در روزهای ۲۸ ام، ۲۹ ام و ۳۰ ام ماه شمسی ، تعبیرش در همان روز پیدا می شود.

نهایت مدت تحقّق خواب بیست سال است،‌ چرا که تعبیر خواب حضرت یوسف، ‌علیه‌السلام، پس از بیست سال به وقوع پیوست. این را نیز باید به‌خاطر سپرد که این محاسبه‌ها بر مبنای قیاس و تخمین است و قطعی نیست؛ زیرا در این باره احکام و توضیحات واضح و روشنی از قرآن و سنّت در دست ما نیست.

خواب خوب و بد در ماه های قمری:

ماه ربیع الاول : برکت وشادی در خواب ها پیدا می شود.

ماه ربیع الثانی: خواب خوب دیر تعبیر می شود و خواب بد زود تعبیر می شود.

جمادی الاول خریدو فروش نکند.

جمادی دوم : خواب خوب دیر تعبیر می شود.

ماه رجب : گشایش ابواب خیر است- و خواب بد را به خوبی تعبیر کن که خلاف ندارد.

ماه شعبان : رؤیا رشته های بسیار دارد و از آن خیر بسیار بر آید و خواب بد تعبیر نمی شود.

رمضان : در های سختی و هرزگی بسته است و خواب خوب زود تعبیر می شود و خواب بد تعبیر ندارد.

شوال : خواب بد و غم زود تعبیر می شود ، از آن بر حذر باش.

ذیقعده : فقط خواب سفر را سفر نکن .

ذیحجه : خواب سفر را سفر کن.دنبال کار ها را بگیر که ماه مبارکی است

باید دانست که خواب دیدن در اختیارآدمی نیست؛ بر ‌همین اساس اگر شخصی خود را در بهشت در میان خیل فرشتگان دید، امّا رفتار و کردارش خلاف شریعت بود، با دیدن چنین خوابی در شمار نیکان و صالحان قرار نمی‌گیرد. همچنین اگر شخصی خود را در میان آتش جهنّم دید، این شخص با دیدن این خواب در شمار فاسقان و کافران قرار نمی‌گیرد. البته این‌گونه خواب‌ها می‌تواند یک نشانه و علامت باشد؛ دیدن بهشت نشانه این‌که شخص توفیق می‌یابد عمل شایسته و نیکی انجام دهد، و دیدن جهنّم نشانه این‌که شخص به عمل بدی مبتلاست و باید از آن پرهیز کند.

تعبیر خواب های متداول

تعبیر خواب حامله بودن:

تعبیر خواب حامله بودن

خواب دیدن اینکه شما حامله هستید نمادی از جنبه‌ای از خودتان یا جنبه‌ای از زندگی شخصی تان است که در حال رشد و توسعه است.دیدن رویای بارداری به ندرت با میل به مادر یا پدر شدن(که بستگی به ترجیحات شخصی زندگی کسی که رویا را می‌بیند دارد) مرتبط است.شما ممکن است آماده‌ی صحبت در مورد آن یا اقدام کردن در مورد آن نباشید. حاملگی در خوابتان ممکن است بیانگر تولد یک ایده، جهت، پروژه یا هدف جدید باشد.

به طور کلی تعبیر خواب به دنیا آوردن بچه می‌تواند نمادی از خلقت باشد، یا خلق یک کار هنری یا پروژه‌ی خاص. هم‌چنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ظرفیت یا فرصتی برای رشد باشد؛ یا نمایان‌گر شروع چیز جدیدی مانند یک رابطه یا شغل است.

تعبیر خواب زاییدن پسر:

اگر بیننده خواب مذکر باشد، این تصویر می تواند به پدیدار شدن لایه نوینی از نفس و یا جنبه‌های جدیدی از نفس اشاره کند.
در تعبیر خواب نوزاد پسر نماد سود و منفعتی نیکو و روبه کمال است که انسان برای بدست آوردن آن دست به هر کاری می‌زند. رسیدن به این کمال همواره با حس خوشایندی همراه بوده است. هدف کمالی که در عین نیکو بودن عقلانیت را نیز درون خود داشته باشد معمولاً به صورت خواب‌هایی درباره نوزاد پسر دیده می‌شوند.

تعبیر خواب سگ یا توله سگ:

سگ یا توله سگ اگر آشنا باشد حمایتگر و دوست است و چنان چه نا آشنا و بیگانه باشد خطرناک و مزاحم. در خواب نیز عینا همین حالت پیش می آید.چنانچه در رویای خود سگی دیدید که مطیع و رام است و… به دنبالتان می آید و سخن و اشارات شما را می فهمد امنیت دارید و خواب شما خبر می دهد که آسیب نمی بینید و دوستی از شما حمایت می کند و اگر دوست نزدیکی دارید می توانید به او اعتماد کلی داشته باشید زیرا سگ آشنا و مطیع و آرام دوست تعبیر می شود.

چنان چه در خواب سگی ببینید که بیگانه است و او را ندیده اید و نمی شناسید باید نگران اطرافیان خویش باشید چرا که احتمالا نسبت به شما حسن نیت ندارند. اگر سگ بیگانه بود و به شما حمله کرد خواب شما می گوید دشمنی پست و دون و آزار رساننده در کمین شما است که لازم است از او حریم بگریزیدو دور بمانید. صدای سگ بدگوئی و سیاست و فحش و ناسزا است و چنان چه در خواب صدای سگی را بشنوید ولی سگ را نبینید نشان آن است که از شما بد می گویند، غیبت می کنند و توطئه ترتیب می دهند. سگ اگر آشنا و رام باشد و بانگ و صدا راه بیندازد فحش و ناسزا است و خواب شما می گوید با یک نفر برخوردی نا مطلوب خواهید داشت که او نسبت به شما سخنان زشت می گوید و دشنام می دهد.

تعبیر خواب خربزه:

تعبیر خواب خربزه بستگی به وضع خربزه دارد و با تغییراتی که در رنگ و مزه و کیفیت آن پیدا می شود تعابیر متعارف می گردند. خربزه کلا عیش است و تمتعی است که …

چنانچه بیننده خواب ببیند که خربزه می خورد و آن خربزه شیرین است کامیاب می شود به اندازه خربزه ای که خورده و به قدر شیرینی آن. اگر خربزه ای که می خورید بزرگ باشد بهتر از این است که کوچک و محقر باشد. اگر در خواب دیدید که خربزه می خورید و فصل خربزه است نیکو است و خواب شما می گوید غم و اندوه شما از بین می رود و اگر چیزی از خربزه باقی بماند به همان مقدار غم شما باقی می ماند که با این وصف اگر تمام خربزه را بخورید بهتر است. اگر ببینید که خربزه زیادی دارید با انبوهی از مشکلات رو به رو می شوید و اگر یکی از خربزه ها را بردارید کامیابی است به همان اندازه که برگرفته اید. دیدن خربزه لکه دار در خواب خوب نیست. در غیر فصل نیز خوردن خربزه خوب نیست و نشان غم و اندوه است.

تعبیر خواب مرده:

اگر در خواب ببینی که مرده چیزی به تو داد خوب است و نشانه مال و ثروت است.

اگر در خواب ببینی که مرده لباس شیک و تمیز و زیبا پوشیده است خوب است و نشانه خبرهای خوب و شادی است .اگر جنازه لباس کثیف و کهنه و زشت پوشیده بود نشانه غم و اندوه فراوان است.

تعبیر خواب مار:

دیدن مار یا تعامل با آن‌ در خواب، نشان‌دهنده‌ی تغییر است. کسی که این خواب را می‌بیند یا مرتکب گناه شده‌است یا تغییر بزرگی در زندگی‌اش رخ داده‌است، و فارغ از این‌که نتیجه بد است یا خوب، احساسی نو یا متفاوت را تجربه می‌کند.

تعبیر خواب خانه:

از آن‌جایی که در زندگی واقعی در خانه‌ی خود زندگی می‌کنیم، دیدن آن در خواب معمولا نشان‌دهنده‌ی جسم شما (یا همان خانه‌ی روح‌تان) است.

ممکن است نشان‌دهنده‌ی زندگی داخل خانه و تعاملات خانوادگی‌تان نیز باشد.

تعبیر خواب گردو خوردن:

خوراکی هایی که در خواب مشاهده می کنیم سمبل خوراک فکری ما در زندگی بیداری هستند و روان ما را غنی می سازند. گردو اشاره به مطالعات و داده هایی دارد که به شما کمک می کند تا با قدرت بیشتری به پروژه های خود رسیدگی کرده و ایده های خود را سازمان دهید. این خواب از شما می خواهد تا این قبیل خوراکی های فکری را شناخته و از آن ها برای تقویت مهارت های روانی و فکری خود استفاده کنید.

تعبیر خواب گربه:

گربه نیز در خواب می‌توانند نمایان‌گر چیزهای مختلفی در زندگی واقعی باشد و معنی آن به رابطه‌ی شما با آنها در زندگی واقعی بستگی دارد. نوع گربه، جایی که هست و کاری که انجام می‌دهد از نکات مهمی هستند که به تعبیر آن کمک می‌کنند.

گربه‌ها می‌توانند نشان‌دهنده‌ی زنانگی، جذابیت زنانه، بصیرت، جادو، پنهان‌کاری، بی‌تفاوتی، انعطاف‌پذیری، استقلال، پاکیزگی، کنجکاوی و کناره‌گیری باشند.

تعبیر خواب دندان افتاده:

افتادن دندان در خواب‌ به معنی از دست دادن قدرت یا اطمینان است. هرچند، از دست دادن دندان می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تغییر یا موقعیت ناگهانی که موجب کم شدن عزت نفس شده‌است، نیز باشد.

تعبیر خواب دعوا کردن:

در اکثر موارد خواب مربوط به خشونت نماد این است که چیزی در زندگی بیننده‌ی خواب از کنترلش خارج شده است. این خواب‌ها ممکن است نماد خشم سرکوب شده، ترس‌ها و نگرانی‌های‌تان باشند. گاهی این خواب‌ها می‌توانند به معنی آن باشند که وضعیت رابطه‌ی عاشقانه‌ی شما چندان خوب نیست. ممکن است احساس کنید گم شده‌اید یا درباره‌ی درک موضوعی گیج شده باشید، در نتیجه به دنبال یافتن آرامش هستید.

تعبیر خواب سوسک:

معمولا وقتی خواب این حشرات نفرت‌انگیز را می‌بینیم که جایی آن‌ها را دیده باشیم یا در موردشان چیزی شنیده باشیم. دیدن سوسک در خواب نشانه‌ی خوبی است. بر خلاف مشاهده‌ی سوسک در زندگی واقعی، دیدن سوسک در خواب به این معنی است که با فردی بسیار متمول و بانفوذ ملاقات خواهید کرد. این فرد ممکن است شخصیت بسیار قدرتمند و مهمی در اجتماع باشد، و شما فرصت نزدیک شدن به این شخص را خواهید داشت. اگر نقش‌تان را به درستی ایفا کنید، حتی ممکن است شانس ترفیع موقعیت شغلی‌تان یا به طور کلی، پیشرفت در زندگی‌تان را به دست آورید.

هم‌چنین، خواب سوسک ممکن است به این معنی باشد که شانس زیادی برای برنده شدن در لاتاری (بخت آزمایی) دارید و شاید بتوانید جایزه‌ی بزرگی برنده شوید. باید با خرید یک بلیط لاتاری یا شرکت در برخی بازی‌ها شانس‌تان را امتحان کنید. به علاوه، سوسک نشان‌دهنده‌ی پیشرفت یا ترفیع در کار است؛ به طور کلی، این خواب می‌تواند شانس زیادی برای‌تان ایجاد کند. با این‌ حال، دیدن خواب سوسک شاید اصلا دلچسب نباشد.

دیدن خواب هزاران سوسکی که اطراف‌تان می‌خزند و حرکت می‌کنند، نشانه‌ای از بد شانسی است. ممکن است ثمره‌ی کاری را که مدت‌ها است برای‌اش وقت گذاشته‌اید، ‌از دست بدهید؛ و در آخر، دچار شکست شوید. این بد شانسی به داشته‌های‌ مادی‌تان مربوط می‌شود؛ از این رو، بعد از دیدن این خواب سراغ لاتاری یا شرط بندی نروید.

دیدن این خواب بسیار ناخوشایند است، و در زندگی واقعی نیز برای‌تان بار منفی به همراه خواهد داشت. بعد از دیدن این خواب از انجام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ پرهیز کنید. اگر بعد از دیدن این خواب دچار افکار منفی شوید، باید سعی کنید مثبت فکر کنید و درباره‌ی پول‌تان بسیار محتاطانه تصمیم بگیرید.

اگر خواب ببینید که سوسک روی بدنتان قرار داره، یعنی نشان‌دهنده‌ی یک تصادف احتمالی است که شاید گرفتارتان کند، یا این‌که ممکن است نشانه‌ی این باشد که خودتان را در شرایطی قرار می‌دهید که به طرق مختلف دچار آسیب شوید. تا مدتی به شدت مراقب سلامتی‌تان باشید و اگر احساس می‌کنید جایی از بدن‌تان دچار مشکل شده است،‌ حتما به پزشک مراجعه کنید. بعد از دیدن این خواب، بهتر است از خروج بی‌مورد از خانه‌تان اجتناب کنید. برای انجام برخی کارهای روزانه از فردی دیگر کمک بخواهید و خودتان در خانه بمانید و کل روز را استراحت کنید.

1 نظر
 1. ندا می گوید

  من چندبار خوابهایی دیدم که بعد متوجه شدیم واقعییت دارند..یکی از اونها مربوط به مادر شوهرم بود که توی شهردیگه ای دفن شده وشبی توی خواب برام گلایه کرد وگفت سقف اتاقم ریزش کرده و چکه میکنه چرا فکری براش نمیکنید؟من فردا بادخترشون تماس گرفتم و خوابم رو تعریف کردم چندروزبعد خواهرشوهرم تماس گرفت گفت قبرمادرم ریزش کرده بود و بارون که میومد آب واردش میشده.بعد پسرمو فرستادم قبررو تعمیر کردن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.